Zespołem, działającym od 1 marca 2000 roku jest Ludowy Zespół Śpiewaczy „Pyrzowianki”, który powstał na bazie członkiń Koła Gospodyń Wiejskich. Pierwszym instruktorem zespołu była pani Lidia Wesołek, ale tylko przez dwa miesiące. W maju zastąpił ją pan Wacław Wolny. Po nim nastał pan Leonard Kamiński, którego wkrótce zmienił pan Janusz Muchowski. Mimo, że zespół nie miał szczęścia do instruktorów, to jednak wytrwale ćwiczył. Pierwszym publicznym występem był udział zespołu w Przeglądzie Piosenki Świętojańskiej w Boguchwałowicach. W grudniu tego samego roku śpiewał na VII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Od tego momentu zespół corocznie bierze udział we wspomnianym festiwalu. Od 2001 roku „Pyrzowianki” stale występują na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach.

Od 2002 roku do sierpnia 2005 zespołem kierował pan Leszek Czarnecki. W tym czasie zespół dwukrotnie odniósł sukces na Międzynarodowym Przeglądzie Folklorystycznym „Złoty Kłos” zdobywając w 2004 roku II miejsce, a w roku 2005 miejsce III. Wpisany został do ogólnopolskiego rejestru „Ochrona dziedzictwa kultury ludowej – dokumentacja, archiwizacja i upowszechnianie”, nagrywając płytę z utworami w swoim wykonaniu. Również w 2005 roku brał udział w XXXVIII Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej.

Zespół ma na swoim koncie trzykrotny udział w Rejonowym Przeglądzie Folklorystycznym w Bobrownikach, dwukrotny udział w Koziegłowskich Spotkaniach z Folklorem. Koncertował w Muzeum w Tarnowskich Górach, na dożynkach powiatowych organizowanych przez Starostwo tarnogórskie w Świerklańcu i przez Starostwo będzińskie w Nowej Wsi, na Dniach Seniora w Tarnowskich Górach i wielu innych miejscach. Od października 2005 roku do kwietnia 2008 r. z zespołem pracował pan Tomasz Paszewski.

11 lipca 2009r.instruktor Ludowego Zespołu Śpiewaczego”Pyrzowianki” – pan Szymon Piguła zdobył indywidualne wyróżnienie dla akordeonisty na 42 Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych BRENNA 2009.

26 czerwca 2010 r. Zespół Śpiewaczy Pyrzowianki obchodził Jubileusz 10 lecia działalności.

W 2015 roku zespół odniósł sukces zdobywając III miejsce w XXII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „ZŁOTY KŁOS” Euro-Folklor 2015, który odbył się w dniach 01.05. i 03.05.2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Zebrzydowicach.

Kolejnym sukcesem zespołu w 2015 roku jest zdobycie III miejsca w 48 Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych Brenna 2015 w kategorii grup śpiewaczych z akompaniamentem.

Skip to content